Sports

 

Name: Ms. Vijay Harish

Director Physical Education

Contact Number: 7849834618

 

Support staff

Name: Mr. Jagat Arya

Basketball

Cricket

Volleyball

Kabaddi

Football/ Handball

Achievements 2021-22

GAMES & SPORTS (2021-22)

सत्र 2021—22 मे महाविद्यालय की खेल की छात्राओं ने निम्नलिखित खेल प्रतियोगिताओं में भाग लिया—  Badminton, Cycling, Chess, Archery, Kho-Kho, Kabaddi, Volley Ball, Hockey, Basket Ball, Table Tennis, Judo, Hand Ball, Wrestling Foot Ball, Cricket, Ball Badminton, Americana Foot Ball, Shooting Air Rifle, Yoga, Athletics. उपरोक्त खेल प्रतियोगिताओं में खेल की छात्राओं का अन्तर विश्वविद्यालय प्रतियोगिताओं में Selection हुआ है। University of Rajasthan Inter collegiate (w) Tournament   में महाविद्यालय की इस वर्ष की उपलब्धियाँ इस प्रकार हैः—

(1) BADMINTON CHAMPIONSHIP Runners up 5 Silver Medal

  1. Khushi Mokawat (Captain) 2. Khwaish 3. Kalpana Singh 4. Harshita Kumawat 5. Aaradhya Mina

 

(2) BOXING CHAMPIONSHIP Winner (12 Medal) (1 Gold 8 Silver 3 Bronze)

  1. Kiran Choudhary (Captain) 2. Vinita Vaishnav 3. Sapna Jet 4. Anushka Meena 5. Priyanka 6. Aaradya Mina 7. Ayushi Jain 8. Tejaswini Singh Shekhawat 9. Ishita Shekhawat 10. Manvi Pareek 11. Rishika Vaishitha 12. Pooja Choudhary

 

(3) ARCHERY 1 Bronze Medal –

  1. Vanshita Rajawat

 

(4) JUDO (3 Bronze Medal)

  1. Harsha Kumawat 2. Sangeeta Choudhary 3. Tanishka Mirotha

 

(5) CRICKET CHAMPIONSHIP Winner (16 Gold Medal) –

  1. Surbhi Maheshwari (Captain) 2. Sonam Saini 3 Priyanshi Parwal 4. Kritika Gulab 5. Komal Shekhawat 6. Aarti Sain 7. Anamika Choudhary 8. Chetna Bhutoria 9. Harshita Rajawat 10. Raksha Gupta 11. Riya Singodia 12. Chitra Sharma 13. Monika 14. Chitra 15. Prachi 16. Sonakshi Dev Raj khinchi.

 

(6) FOOTBALL CHAMPIONSHIP Winner 16- Gold Medal

1.Nikita Pareek (captain) 2. Krita Lohm 3. Sapna Jat 4. Priya 5. Pooja Sharma 6. Neha Saini 7. Bobby 8. Aarti 9. Nikta Kanwar 10. Amisha 11. Charu Gurjar 12. Laxmi Singh 13. Kusum Singh 14. Priyanka 15. Shivani Choudhary 16. Seema Verma

 

(7) TAE-KWONDO – 3 Gold Medal

  1. Kritika Lohmi

 

 (8) WUSHU- 2 Gold Medal

  1. Anushka Meena 2. Swati Sharma
  2. WRESTLING (6 Medal): 4 Silver and 2 Bronze
  3. Pooja Choudhary 2. Sapna Jat 3. Harisha Kumawat 4. Punita Mahiya 5. Divya Nishi Rathore
  4. SHOOTING AIRRIFLE & PISTOL3 Medal
  5. (2 Gold Medal) Chahak Preet Makkar (10 mts & 50 mts Air Rifle) 2. (1 Silver Medal) Priyank Sevda (25 mts Pistal)
  6. ATHLETICS – 2 Medal: (1) Gold (1) Silver –
  7. Neeta Kumari (1 Gold Medal)
  8. JAVELIN (1 Medal) Silver-
  9. Pooja Sharma

University of Rajasthan Inter-University Tournament (West zone)

  1. Badminton -khushi Mokawat
  2. Kabaddi – Lavanya saini
  3. Basket-Ball – Cheshta (Gold Medal)
  4. Hockey –  Preeti Rohthan
  5. Volley Ball – Gargi Singh
  6.  Shooting – Chahak Preet Makkar (10 mts 50 mts Air Rifle)  Priyanka Sevda (25 mts Pistol )
  7. Wushu- Anushka Mina 2. Swati Sharma
  8. Athletics – Neeta Kumari (High Jump)
  9. Ball Badminton 
  10.  Boxing- Аnushka Meena
  11.  Archery- Vinita Rajawat
  12.  Cricket – 1. Surbhi Maheshwari 2. Priyanshi Parwal 3. Sonam Saini 4. Riya Singodia 5. Raksha Gupta 6.  Kritika Gulab
  13.  Foot Ball – Kritika Lohmi 2 Bobby 3 Aarti 4 Sapna Jat 5. Pooja Sharma
  14.  Tae-kwondo – Kritika Lohmi
  15.  AMERICAN FOOT BALL –  Sonam yadav

 

Participation in All India University Tournament

  1. Basket-Ball – Cheshta
  2. Shooting – Chahak Preet Makkar, Priyanka Sevda
  3. Wushu -2
  4. Tae kwondo-3
  5. Ball Badminton-1
  6. Boxing – 1
  7. American Foot Ball-1

University of Rajasthan Inter collegiate Tournament

  1. KABADDI (Semi Final)-1. Rajshree Saini (Captain) (Semi Final) 2. Suhani Tyagi 3. Lavannya Saini 4. Meenakshi Saini 5. Diya Arora 6. Manisha Burdak 7. Chanchal Prajwal 8. Pooja Meena 9. Ishika Choudhary 10. Pooja 11. Sudha Dayme 12. Seema Meena
  2. BASKET BALL (Semi Final)- Cheshta (Captain) 2. Ananya 3. Charu Goswami 4.Payal Dhaka 5. Komal Israni 6. Anjali Meena 7. Poorva Audhichry 8. Diya Meena 9. Uma 10. Pratibha Meena 11. Aastha Singh 12. Tanisha Choudhary.
  3. TABLE TENNIS (Semi Final) Divya Lakhani (Captain) 2. Bharti Kumari 3. Akshara Kalla 4. Ritu Tilokan 5. Khushi Shrimal
  4. SHOOTING PISTAL & AIR RIFLE – 1. Chahak Preet Makkar 2. Sapna Yadav 3. Juhi Rawat 4. Somya Sharma 5. Priyank Sevda 6. Teena Sharma
  5. CHESS– 1. Neha Prajapati (Captain) 2. Vaishnavi Bhardwaj 3. Chakshu Rai 4 Bharti 5. Chahak Preet Makkar 6. Himanshi
  6. WRESTLING- Priyanka 2 Mamta Kumari 3. Herisha kumawat 4. Punita Mahiya 5. Monika 6. Divyanshi Rathore 7. Vinita Vaishnav 8. Anjli Singh 9. Sapna Jat 10. Pooja Choudhary
  7. ATHLETIES – Jyotsana nain 2. Tanisha Choudhary (Captain) 3. Neeta Kumari 4. Kumari Sangeeta 5. Kritika Lohmi 6. Shakshi Sharma 7. Chanchal Prajapati 8. Pooja Sharma 9. Aastha Singh 10. Harshita Beniwal 11. Mamta Kumari 12. Ninarka Aloria 13. Shivangi 14. Anushka Goyal 15. Sonam Yadav
  8. WUSHU – Komal Singh 2. Rishika Vashistha 3. Deepti 4. Priyanka 5. Niharika Aloria 6. Ayushi Jain 7. Herisha kumawat 8. Pooja 9. Mamta Kumari 10. Swali Sharma 11. Anushka
  9. CYCLING – kamna Kothari 2. Parul Rathore 3. Chetna Bhutoria 4. Prithvi Tiwari captain
  10. HOCKEY- Seema Varma (Captain) 2. Priya Yadav 3. Sneha Sharma 4. Sapna Jat 5. Nikita Pareek 6. Neha Saini 7. Preeti Rothan 8. Payal Barman 9. Pinki Meena 10. Parul Lakhan 11. Yogita Mahawar 12. Neetu Kanwar 13. Sheetal kumawat 14. Kumari Sangeeta 15. Rasna Kumari 16. Nikita kumari
  11. KHO-KHO- Naina (Captain) 2. Priyal Dusad 3. Rakshita Sharma 4. Vanishita Rajawat 5. Priyamvada 6. Rajshree Saini 7. Amisha Kumari 8. Shriya Tiwari 9. Ujjwal Choudhary 10. Pooja Meena 11. Seema Meena 12. Prachi Sharma
  12. VOLLEY BALL – Pinky Devatwal (Captain)  2. Gargi Singh 3. Damini Singh Shekhawat 4. Harshvi Soni 5. Deepshikha Rathore 6. Saloni Pareek 7. Tanvi Garg 8. Suhani Pancha 9. Akshara kalla 10. Yashika Saini 11. Komal Rattaria 12. Hritambhara Joshi

 

Open state Senior Fool Ball Tournament. (Winner) (2021-2022) Bhilwara (Raj)

  1. 5 Saloni, 6 Sanja, Bobby 2,Aarti 3, Hemlata 4 Kritika Lohmi
  2. Rajasthan (W) Senior National 2021-2022 (Kerla) 1. Bobby 2. Aarti
  3. Foot Ball Delhi senior League 2021-2022 1. Bobby 2 Aarti
  4. Foot Ball Federation cup 2021-22

 

BOXING

Rishika Vashistha

  • National youth Championship 2021
  • National Junior Championship

Priyanka

  • Mix marshal Art- (M.MA) – Gold Medal

Mamta Sharma

  • 6th India open Inter National – Taekwondo Championship-2022 Jaipur (Raj)

 

General Captain (Games & sports)

Harshita Rajawat (2021 2022)

  •  All-round Best Player in Games Kritika Lohomi B.C.A II yr.